Поради

Який замок краще – сувальдний чи циліндровий?

При покупці вхідних або міжкімнатних дверей вибір замку такий же важливий, як і вибір як полотна. Справді, який сенс у недешевому листі заліза з ультрасучасною начинкою чи масивом дерева, якщо його можна відімкнути шпилькою? Сучасні виробники пропонують різноманітні замкові системи, проте, по суті це варіації двох класичних. Який замок надійніший – сувальдний чи циліндровий? Давайте розберемося.

Основна відмінність у структурі секрету – технічною начинкою. Вона відповідає за те, збіг яких елементів ключа та механізму викликає спрацювання ригеля. Від їх особливостей часто залежить і тип засуву, щоправда, сучасні конструкції дозволяють встановлювати різні варіанти.

Що таке сувальдний замок і в чому його перевагадобрий

Основа секрету такого замку складається з пружних пластин (пружинний метал) різних розмірів (сувальд). Якщо борозенки ключа з ними збігаються, то при провороті ригель починає рухатися, замок закривається або відкривається. Тому такі конструкції, як правило, масивніші, ключі також великі і міцні.

Які ще особливості у них?

 • Вбудовані – поміщаються безпосередньо у дверне полотно, зовні лише отвір під ключ.
 • Стійкі до виламування – тільки разом із шматком дверей. На деякі моделі встановлюються додаткові бронепластини.
 • Можливість взаємодії не тільки з бічним ригелем, але і з вертикальними – засуви при закриванні йдуть у стелю та підлогу.
 • Сучасні моделі мають хибні пази, можуть протистояти відмичкам.
 • Через широкий отвор під ключ герметичність дверей загалом знижується – надходять запахи, звуки та протяги з коридору. Проте, розробники пропонують удосконалені моделі зі зсувними шторками.
 • Ключ великий – з одного боку, його складніше зламати, з іншого боку – компактним його не назвеш.
 • Складність заміни – міняти потрібно не лише личинку, а й увесь блок.

Циліндровий замок: переваги та недоліки

Тут робочою частиною є циліндр, але в цілому сенс секрету той самий: ключ може провернути його тільки при збігу вирізів. Однак при заміні (наприклад, після втрати ключа або його поломки прямо в замку) достатньо вийняти лише сам циліндр – на щастя, їх розміри уніфіковані.

У чому ще особливості таких систем?

 • Різні ступені секретності. До найпростіших відносяться плоскі з бічними вирізами та хрестові замки, найсучасніші – з насічками у площині різної форми та глибини.
 • Маленькі ключі – їх зручно носити із собою.
 • Можливість встановлення з одного боку отвору під ключ, з другого – поворотного ручного механізму.
 • Різноманітний асортимент – від “олдскульних” традиційних моделей до суперсучасних комбінованих (наприклад, з електронними біометричними датчиками).
 • До недоліків можна віднести відносну крихкість ключів, особливо якщо вони виготовлені з поганого металу (наприклад, неоригінальні копії).

Прості старі моделі з бічними насічками легко відкриваються відмичками.

Замки для різних випадків

Який замок надійніший – сувальдний чи циліндровий? Залежить від багатьох факторів – бренду, цінової категорії, матеріалу, рівня секретності та особливостей замикаючого механізму. Сувальдний дозволяє використовувати більш потужні запори, стійкий до виламування, але складний у ремонті. Сучасні циліндрові – секретніші, але їх простіше демонтувати.

Нерідко виробники рекомендують ставити обидві системи – щоб зловмисникам довелося повозитись довше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *